Postaw się na nogi!

Znacie to uczucie, kiedy Wasze nogi są ciężkie, drętwieją, macie uczucie mrowienia? Ja niestety doświadczam tego często, gdy zbyt długo utrzymuję pozycję siedzącą. Dodatkowo, w ciąży dręczył mnie tzw. zespół niespokojnych nóg. Chyba nie ma osoby, która po 30 roku życia nie miała takich dolegliwości albo nie ma na nogach ani jednego „pajączka”. Niestety, to krótka droga do żylaków, które są bardzo częstym schorzeniem występującym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, ale w obu przypadkach jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Leczenie żylaków bywa uciążliwe i nie zawsze skuteczne, dlatego widząc u siebie pierwsze pajączki, czy poskręcane w charakterystyczny sposób żyłki, a nawet wcześniej – czując nawracające bóle nóg i obrzęki wokół kostek, należy zacząć przeciwdziałać.

W początkowej fazie łatwo jest zapobiegać, rezygnując ze zbyt obcisłych ubrań, długiego pozostawania w jednej pozycji, zrzucając zbędne kilogramy czy wprowadzając do swojej diety więcej polifenoli i antocyjanów zawartych w warzywach i owocach. Jednym z dobrych i skutecznych rozwiązań są podkolanówki, rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe stanowiące element kompresjoterapii.

Głównym zadaniem produktów uciskowych, zgodnie z ich nazwą, jest wywieranie nacisku na kończynę, a przez to usprawnianie odpływu krwi z żył dolnych kończyn. Ze względu na stopień owego nacisku dzieli się je na:

  • lecznicze,
  • profilaktyczne.

Te drugie najczęściej stosuje się u osób szczególnie narażonych na niewydolność żylną głównie ze względu na wykonywaną pracę zawodową, zmuszającą do przebywania przez długi czas w pozycji stojącej, oraz predyspozycje genetyczne.

Ich profilaktyczne zastosowanie bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku osób, które spędzają długie godziny w samochodzie lub samolocie. Używanie ich pozwala uniknąć uczucia ciężkich nóg, a także zapobiega powstaniu obrzęków będących skutkiem zmęczenia i długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji.

Każdy z produktów uciskowych wywiera na kończynę bardzo precyzyjnie wyliczony nacisk. Jest to tzw. ucisk kontrolowany. Najsilniejszy ma miejsce w okolicy kostki, a następnie maleje stopniowo ku górze. Zasadniczo określają go 3 klasy. Klasa IV, w której stopień nacisku jest najsilniejszy, stosowana jest niezwykle rzadko i wymaga wcześniejszego przygotowania pod kątem  indywidualnych potrzeb pacjenta. Wybór materiałów uciskowych zawsze powinien odbywać się pod kontrolą lekarską. To terapeuta powinien dopasować stopień ucisku wybranego produktu, jego rodzaj, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania dotyczącego jego stosowania.

Poza tym do wyboru właściwego produktu uciskowego niezbędny jest także pomiar kończyny w określonych punktach na całej jej długości. Najlepiej wykonywać go rano, kiedy kończyny są wypoczęte i nieobrzęknięte. Owego pomiaru można dokonać samodzielnie, zgodnie z zalecaniami lekarza, lub też w miarę możliwości skorzystać z fachowej pomocy pracowników sklepów medycznych bądź aptek, w których można zakupić produkty uciskowe. Postępowanie zgodnie z owymi zasadami sprawi, że wybrane materiały uciskowe nie tylko będą skuteczne w swoim działaniu, ale też pozostaną bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Wielu osobom takie wyroby przeciwżylakowe nie kojarzą się z czymś estetycznym, a raczej z produktami o dość dużej grubości, dedykowanymi wyłącznie osobom w podeszłym wieku.

Tymczasem ich wygląd niczym nie różni się od tradycyjnych rajstop. Mogą być zatem noszone z powodzeniem nawet przez osoby młode, bez żadnego uszczerbku na stylu i wyglądzie. Najlepsze rajstopy przeciwżylakowetylko dobrze wyglądają, ale też spełniają swoją zdrowotną funkcję i są dostępne w różnych stopniach ucisku. Dzięki temu można je dopasować idealnie do wymagań i potrzeb użytkownika.

Pamiętając o tym, że zazwyczaj produkty uciskowe stosuje się przez bardzo długi okres, a niekiedy nawet przez całe życie, warto sięgać po wyroby wysokiej jakości, odznaczające się solidnością i wytrzymałością. Warto je również systematycznie wymieniać.

Ja wybrałam dwa rodzaje rajstop, które naprawdę, niczym nie różnią się od tych, noszonych przeze mnie do tej pory: Incognito Absolu i Kokoon francuskiej marki Venofle (na hasło: modnamama, do 23 grudnia 2019 macie zniżkę -15% na cały asortyment w sklepie www.venoflex.pl).

Te pierwsze są transparentne i przeźroczyste. Bardzo łatwo się je zakłada i zdejmuje, a przy tym mają wzmocnioną piętę z technologią zapobiegającą puszczaniu oczek.

Dla odmiany, Kokoon są otulające, komfortowe i kryjące. Podobnie jak poprzedniczki, mają wzmocnioną piętę i łuk stopy, są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu dzięki zwiększonej miękkości i elastyczności.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Venoflex, gdzie znajdziecie duży wybór rajstop, pończoch i podkolanówek, także dla mężczyzn i kobiet w ciąży.

Ja już mam swoje rajstopy i jestem zachwycona tym, że wyglądają pięknie, a dodatkowo działają profilaktycznie na moje zmęczone nogi.

Pamiętajcie też, że przy profilaktyce konieczne jest dbanie także o ruch – nie tylko dla żył i krążenia, ale dla całego organizmu oraz dla kondycji psychicznej. Tak samo zadziała zmiana diety na zdrowszą, obfitującą w świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste i wartościowe białko.

A Ty co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy

Poprzednia
Czas z rodziną jest bezcenny
Postaw się na nogi!