Marzenia się spełniają !

Kiedy oglądałam „Grę o tron” i śledziłam losy bohaterów, zachwycałam się obrazami przyrody i miejscami, które zapierały dech w piersiach, nie sądziłam, że będę miała możliwość zobaczyć te miejsca na własne oczy. Dubrovnik odgrywał tam rolę królewskiej przystani – stolicy Westeros.Niesamowite uczucie, kiedy po latach, sama mogłam stanąć na tych ulicach i dotknąć budynków, które wówczas budziły we mnie taki zachwyt.

To zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc na Ziemi. Pozwólcie, że opowiem nieco o tym przepięknym mieście i naszej niezapomnianej wycieczce.

Dubrownik jest tzw. miastem z duszą. Niesamowicie przyjacielscy mieszkańcy, urokliwe wąskie uliczki, wysokie mury i lazur morza, to krótka charakterystyka tego miejsca.

Natura okazała się dla Dubrownika łaskawa i obdarzyła go licznymi darami, które na przestrzeni wieków, opiewali wielcy dubrowniccy poeci i pisarze. Ciepło południowego krańca Dalmacji, czyste błękitne niebo, przezroczyste turkusowo-zielone morze i granat jego głębi oraz skaliste wybrzeże, które oferuje liczne zatoczki, piaszczyste plaże oraz strome wzgórza pokryte jest bogatą śródziemnomorską i subtropikalną roślinnością. Takiego niezrównanego piękna, zadziwiającego odwiedzających, jakie oferuje Dubrownik, nie można znaleźć nigdzie indziej.

Dubrownik i jego region obejmuje najbardziej na południe wysuniętą część Republiki Chorwacji i jej krainy geograficznej Dalmacji. Sięga od Neuma na zachodzie do Sutoriny i Oštrego na wschodzie. Od północy tereny te graniczą z Federacją Bośni i Hercegowiny, a od wschodu z Republiką Czarnogóry.

Ten długi, relatywnie wąski nadbrzeżny pas lądu u podnóża krasowych Alp dynarskich i niewysokich pagórków rozszerza się na wschodzie w mniejsze krasowe Konavlijskie pole oraz obejmuje także pasmo Snjezica z całą powierzchnią gór i tu wchodzi najgłębiej w ląd.

W drugiej części terenu, linia graniczna z Hercegowiną, a częściowo i Czarnogórą, przechodzi przez szczyty gór.

Całe miasto zwrócone jest w stronę słońca i morza, a Riwiera Dubrownicka obejmuje ponad 250 km wybrzeża pokrytego bujną południowo-adriatycką roślinnością. Kwiaty wyrastające z nagich ścian nad samym morzem oczarowują gości swoim pięknem oraz intensywną wonią.

Długa jest lista przepięknych miejsc położonych na Riwierze Dubrownickiej, to wyspa Lokrum, wyspa Sveti Andrija , wyspy Elafickie, zielona wyspa Mljet („Wyspa Odyseusza”) z bogactwem antycznych mitów i legend, wyspa Korćula. Miasto Ston, ważne dla starożytnej Republiki Dubrownickiej ze względu na swoje żupy solne, otoczone jest słynnymi migdałowcami. Półwysep Pelješac, znany region uprawy winorośli, zdobią liczne przyrodnicze kontrasty, począwszy od stromych, wysokich gór, skończywszy na uprawnych polach, pięknych wybrzeżach i plażach. Wybrzeże dubrownickie, położone na wschód od miasta, skrywa piękno Zupy Dubrovačkiej , najstarszego i najwcześniej oswojonego obszaru rejonu dubrownickiego, starożytnej praojczyzny Republiki Dubrownickiej. Na zachód od jej granic rozciąga się jedyna w swoim rodzaju Rijeka Dubrovačka. Bogate wybrzeże miasteczka Cavtat otoczone jest licznymi małymi wysepkami, a samo miasto znane jest ze swojego starożytnego dziedzictwa. Tutaj znajdują się również Konavle, słynne ze swojej historii oraz stromego wybrzeża, które obejmuje teren aż do Ponte Oštra, przy samym wejściu do Boki Kotorskiej.

Co ważne, stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Miasto oferuje wiele atrakcji, poza niezwykłą architekturą, mamy tu do wyboru przepiękne plaże z lazurową wodą Morza Adriatyckiego, rejsty jachtami czy motorówkami, mnóstwo przepięknych wysp, muzeów czy  letni festiwal, jako jeden z największych festiwali w Europie i najważniejsze wydarzenie kulturowe w Chorwacji. Festiwal jest organizowany w Dubrowniku między końcem czerwca a końcem sierpnia i jest to święto folkloru, muzyki, opery i teatru.

  .

Zdecydowanie, musicie tam być !

Jeśli chcielibyście wybrać się na taką wycieczkę, wejdźcie TUTAJ i przeżyjcie przygodę życia ! :))))

 

*Specjalne podziękowania dla Mastercard oraz Meet Croatia, dzięki którym mogliśmy spełnić kolejne marzenie 🙂

 

 

 

 

A Ty co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy

Poprzednia
MWW style #5
Marzenia się spełniają !